Manapság már senki nem mehet el a tény mellett, hogy egy fenntartható életmód nélkül visszafordíthatatlan károkat teszünk a szeretett Földünkben. Jó látni, hogy sokan elindultak már ezen az úton a vászontáskás bevásárlástól kezdve, a szelektív szemétgyűjtésen keresztül, a komposztálásig, azonban az életünk minden területén tehetünk valamit, hogy még környezettudatosabbak lehessünk.

Így van ez a lakberendezéssel is. Néhány egyszerű szempontot szem előtt tartva óriási pozitív hatást érhetünk el az élettereink kialakításakor. Ebben a cikkben igyekszünk összefoglalni ezeket a pontokat, és néhány egyszerű példát is hozunk, hogy már ma elindulhass ezen az úton.

Figyelmeztetés: Nem kell mindent egyszerre tökéletesen csinálnod, mindenhez idő kell. Nem tudsz mindent megoldani, amire a Földnek szüksége van, de a Földnek szüksége van mindenre, amit csak meg tudsz oldani.

Energiatakarékosság

Ez egy kritikus pont minden otthonnál, viszont szerencsére már rengeteg jó megoldás van. Az energiatakarékosság egyik fontos összetevője a világítás és az árnyékolástechnika. Erre több megoldás is létezik, az egyik, hogy egy világos színű enteriőr, fényes felületekkel kevésbé függ a mesterséges fénytől, így kevesebb lámpára van szükség. A másik pedig az energiatakarékos izzó a lámpákba, amelyet már akár a következő izzócsere alkalmával lecserélhetsz. Az elektronikai gépek, mosogatógép, mosógép, mikró stb. kiválasztásánál is keressük az energiatakarékos minősítéseket.

Itt szeretnénk felhívni a figyelmet a fenntartható lakberendezés egyik meghatározó kvalitására. A környezetbarát berendezési tárgyak, kiegészítők és anyagok sokszor jóval drágábbnak tűnnek, mint a megszokottak, azonban a jó minőségük, az időtálló alapanyaguk és a velük elért megtakarítás miatt sokkal gazdaságosabb megoldást jelentenek hosszútávon.

Az energiatakarékosság másik alappillére a fűtés és hűtés minimalizálása. Erre már az építkezésnél érdemes gondolni, hogy megfelelően legyen hőszigetelve a lakásunk, házunk. Azonban, ha mostanában nem lesz egy ilyen nagy átalakítás, akkor a leghatékonyabban a jó minőségű kültéri és beltéri árnyékolók, például a black-out függönyök, zsaluziák, redőnyök nyújthatnak megoldást. Mivel ezek az árnyékolók nyáron kint tartják a meleget, télen pedig a hideget, így bent sokkal kevesebb fűtésre és légkondicionálásra lesz szükség, a komfortérzetünk fenntartása mellett. Meglepő megoldás lehet, de egy jól kiválasztott szőnyeg is segíthet a szigetelésben.

Hosszútávra tervezés

Az elmúlt évtizedekben a fogyasztói társadalmunk a fast fashion megszállottja lett, amikor is minden ruhát és sajnos lakberendezési tárgyat is az éppen aktuális trendek szerint cseréltek. Ez a hozzáállás sajnos elképzelhetetlen mennyiségű nem lebomló szeméthez vezetett.

Ennek ellenpéldájaként érdemes hosszútávra tervezni a lakberendezésben. Próbáljunk nem az aktuális trendek szerint választani, hanem inkább időtlen tárgyakat, kiegészítőket keresni, amelyek funkcionálisak és jó minőségűek.

Ahogy mind változunk, megváltoznak az igényeink, preferenciáink is, úgyhogy érdemes rugalmasan átalakítható bútorokat és burkolatokat venni. Rengeteg jó ötletet lehet találni régi bútorok átalakítására, és ha magunk csináljuk, pénz spórolhatunk meg és egy új készséget is elsajátíthatunk. Érdemes észben tartani, hogy az alapanyagoknál is fontos, hogy megbízható helyről szerezzük be őket, a festékekről itt egy jó blogcikk.

Egészséges terek létrehozása

Észben kell tartanunk a levegő tisztaságát befolyásoló tényezőket. Magától értetődik, hogy ebben segítségünkre vannak a növények, azonban meglepő lehet, hogy egy jól kiválasztott és rendszeres porszívózott szőnyeg is hasonló hatást ér el. Fontos, hogy ne vegyünk olyan bútorokat, textíliákat, kiegészítőket, burkolatokat, amelyek VOC (Volatile Organic Compounds) gázokat, azaz illékony szerves elegyeket tartalmaznak. Bizonyos lakkok, festékek, egyes bútorok fa-anyagában találhatóak meg ezek. Emellett fontos, hogy ügyeljünk a megfelelő szellőzésre is.

Víztakarékosság

A számunkra fogyasztható víz sajnos vészesen fogy, így meg kell próbálnunk a lehető legtakarékosabban bánni vele. Keressünk víztakarékos zuhanyrózsát, családi házaknál akár az esővizet is gyűjthetjük, amivel a kertet tudjuk locsolni. Ezzel a tippel is könnyedén lehet spórolni, és a Földünk is jobban jár.

 

Kényelmi szempont

Mára már egyértelmű a szelektív szemétgyűjtés fontossága, mégis sokan túl bonyolultnak titulálva, nem gyűjtik külön a szemetet. Azonban egy konyha tervezésénél már könnyedén kialakíthatjuk a helyet több különböző szemetesnek, így már nincs kifogás!

 

Vásárolj hazait!

A lakberendezésnél is könnyű elfeledkezni ennek a fontosságáról, pedig a magyar művészektől és gyártóktól való vásárlásnak több előnye is van. Egy részről „megspóroljuk” a nehéz bútorok, tárgyak szállításának ökológiai lábnyomát, emellett egy magyar művész munkásságát is támogathatjuk. Inspirációért tekints be az Organic Lights-hoz!

 

A használt a jobb

Gondolj bele, hogy egyszerre spórolsz meg egy egész bútor teljes ökológiai lábnyomát és csökkented a hulladékudvarokon felgyülemlő mennyiséget, miközben egy teljesen egyedi bútorod lesz. Mi sem egyszerűbb, csak nézz körül a környezetedben, hátha találsz egy pont olyan bútort másodkézből, amire neked szükséged van.

 

Természetesen millió más módon tudunk tenni a környezetünkért, ám ez a néhány egyszerű tipp már jó alapot ad a további lépéseknek. Ezzel a cikkel célunk egyértelmű: gondolkodásra késztetni a lakberendező kollégáinkat, akik ezeket a szempontokat még nem tartják szem előtt az enteriőrök tervezésénél. A lista végtelen, és neked nincs más dolgod, mint informálódni, ezután pedig már könnyedén tudsz egészséges, környezetbarát és egyedi életteret tervezni.